Rubrika: Cestování

Připravte se na dovolenou už teď

Cestování

Ačkoli je teprve jaro, těch posledních pár měsíců do letního volna uběhne jako voda a dovolená bude za dveřmi. A jak to tak bývá, před dovolenou budete mít málo času všechno zařídit a nakoupit. Začněte se připravovat už teď a ušetřete si pozdější stres.

tužka na poznámky

·         Základem je plánování

Před samotným nakupováním si prvně napište, kam na dovolenou pojedete. Jestli k moři, nebo spíš do hor na túry. Podle toho si bude také jasné, co budete potřebovat s sebou a pak se můžete pustit do sepisování seznamu věcí. Ten je totiž super v tom, že budete mít přehled co vám ještě chybí.
zavazadlo u křesla

·         Nakupujte postupně

Pokud víte, kam pojedete na dovolenou a na jak dlouho, sepište si seznam, co budete všechno potřebovat a projděte si šatník. No a co vám vněm bude chybět, to si můžete postupně nakupovat. Budete mít dostatek času si vybrat letní oblečení i boty, tak abyste se na dovolené cítili skvěle. Vybrat si správné oblečení na dovolenou vám může nějakou dobu trvat, nemá cenu jej uspěchat.

Výhodou je, že ušetříte dost peněz tím, že většinu věcí vychytáte v akci během jara a tím pádem vás vyjdou levněji.

·         Drogerie

Na dovolené, hlavně u moře, budete potřebovat spoustu drobností. Hodit se vám bude kvalitní opalovací krém, krém po opalování, pro jistotu něco chladivého, kdybyste se spálili. Všechny tyto základní věci samozřejmě nakoupíte za chvilku, ale můžete si pohlídat třeba akce a slevy na dané věci.
tropická pláž

Na seznamu věcí na dovolenou si odškrtávejte, co už máte splněno a nebudete ve stresu, z toho že nemáte přehled. Přehled je totiž dobrý způsob, jak být v klidu. Pokud jedete na dovolenou autem a berete si s sebou potraviny na vaření, pak si i tohle sepište, abyste věděli, co máte nakoupit.

Pokud jedete s dětmi, pak je postupně můžete úkolovat a zapojovat do nákupů. Tím je na dovolenou navnadíte a trochu je budete udržovat v těšení se.

Dovolená na kolech

Cestování

Celý rok se těšíte, jak v daný termín vyrazíte pěkně na dovolenou a budete se při tom kochat ze sedla kola. Jenomže po prvním dni toho máte celkem plné zuby. Jednomu nevyhovuje rychlost, druhému terén a třetí přecenil své síly a bolí ho zadek. Hranice mezi těžším výletem a pořádnou dřinou na kole je velmi tenká. Stačí jeden větší kopec nebo třeba 3 kilometry na víc. Únava je znát na všech a nálada je taková, že se druhý den už nechce nikomu ani do sedla. A stačí se pouze řídit pár pravidly, které zachovají výlet opravdu výletem. Kdy po skončení nám zůstane úsměv na tváři a spousta příjemných vzpomínek a pěkných zážitků.
skupina cyklistů.jpg 

Nejslabší článek je vůdce

 
Než někam vyrazíme, je důležité s rukou na srdci si stanovit kdo je v týmu nejslabší článek. Ať je to dítě nebo třeba cyklista, který sedne na kolo jednou za rok. Dle něj je poté potřeba vybírat nejen trasu, ale také její profil a rychlost. Pokud se to těm zdatným zdá nesnesitelné i pro ně existuje rada. Mohou ty slabší třeba tlačit do kopce nebo kroužit kolem nich. Ono je opravdu velmi nepříjemné když někdo někoho neustále popohání a zvyšuje tempo.
 

Délka trasy je velmi důležitá

 
Každodenní trasy je potřeba vybírat tak, abyste ostatní cestovatele na kole neodvařili hned po prvním dni dovolené. Nejčastěji se doporučuje začít kratšími úseky. Ty podle schopnosti a nálady pomalu zdelšovat. Délku trasy je taky důležité vybírat i podle profilu trasy. Ono po rovince určitě ujedete mnohem více, než při trase kde budete pouze stoupat do kopce.
 

Tempo je alfa a omega dovolené na kole

 
Když už nastane den, kdy Vaše dovolená začíná, je potřeba zvolit tempo. Opět by zde mělo platit, že je potřeba se řídit dle nejslabšího člena. Ale také je jasné, že tempo nemůže být příliš pomalé, ale ani zběsilé.
dívka na kole.jpg 

Dovolená na kole má být odpočinek a zážitek

 
Dovolené na kole má být pro účastníky nejen odpočinkem, ale také zážitkem. Není tedy potřeba se takového druhu dovolené obávat. Nezapomeňte zvolit i vhodné oblečení. Na kole je také potřeba umět odpočívat.

I Vy můžete vyrazit k moři

Cestování

Chodíte dennodenně do práce a máte pocit, že se dřete jak mezek a nakonec si stejně nemůžete dovolit věci, po kterých tolik toužíte? A mezi kterými je i krásná dovolená někde v zahraničí u moře. Nezoufejte, i pro vás existuje pár tipů, jak se s takovou situací vypořádat. Pokud si netroufáte sami vyrazit autem na cestu s tím, že po cestě objevíte místo, které vás zaujme a kde si sami seženete ubytování, můžete vyrazit s cestovní kanceláří. Ovšem pokud chcete mít dovolenou levnější než je obvyklá cena a ušetřit, je třeba si určité věci ohlídat sám. První možnost je sledovat nejrůznější slevové portály, jako je např. Slevomat. Čas od času se tam objeví dovolená k moři za skutečně příznivou sumu a adekvátním servisem.
michiganské jezero

Takže můžete vyrazit třeba na týden do Chorvatska autobusem, s ubytováním v příjemném kempu a polopenzí za dva a půl tisíce. A to už je slušná nabídka, protože za takové peníze nevyrazíte na dovolenou ani u nás v tuzemsku. Samozřejmě je potřeba počítat ještě s nějakým kapesným, ale to už je na vás, kolik jste ochotni utratit. Další příjemnou možností jsou zájezdy tzv. Last minute. Tyto zájezdy jsou k mání u cestovních kanceláří v době letní sezóny neustále, jsou to vlastně poslední místa, která se jim nezaplnila a pár dní před termínem jdou ceny těchto posledních míst rapidně dolů, jen aby se zaplnila, někdy klesne cena i na třetinu původní ceny.
veslovací člun

Takže si to můžete ohlídat tak, že pokud víte, kdy budete mít o prázdninách v práci dovolenou, nachystáte si před ní všechny potřebné věci, které na dovolenou k moři budete potřebovat, ohlídáte si platnost pasů a do cestovní kanceláře se vydáte cca dva dny před začátkem vaší dovolené a vybíráte z těch zájezdů, které jsou na Last minute aktuálně k dispozici na ten termín, který potřebujete. Nevýhodou je, že už vybíráte jen z několika málo přebraných zájezdů, ale pokud vám jde především o povalování se na slunné pláži, tak si určitě něco vyberete.