Dovolená na kolech

Cestování

Celý rok se těšíte, jak v daný termín vyrazíte pěkně na dovolenou a budete se při tom kochat ze sedla kola. Jenomže po prvním dni toho máte celkem plné zuby. Jednomu nevyhovuje rychlost, druhému terén a třetí přecenil své síly a bolí ho zadek. Hranice mezi těžším výletem a pořádnou dřinou na kole je velmi tenká. Stačí jeden větší kopec nebo třeba 3 kilometry na víc. Únava je znát na všech a nálada je taková, že se druhý den už nechce nikomu ani do sedla. A stačí se pouze řídit pár pravidly, které zachovají výlet opravdu výletem. Kdy po skončení nám zůstane úsměv na tváři a spousta příjemných vzpomínek a pěkných zážitků.
skupina cyklistů.jpg 

Nejslabší článek je vůdce

 
Než někam vyrazíme, je důležité s rukou na srdci si stanovit kdo je v týmu nejslabší článek. Ať je to dítě nebo třeba cyklista, který sedne na kolo jednou za rok. Dle něj je poté potřeba vybírat nejen trasu, ale také její profil a rychlost. Pokud se to těm zdatným zdá nesnesitelné i pro ně existuje rada. Mohou ty slabší třeba tlačit do kopce nebo kroužit kolem nich. Ono je opravdu velmi nepříjemné když někdo někoho neustále popohání a zvyšuje tempo.
 

Délka trasy je velmi důležitá

 
Každodenní trasy je potřeba vybírat tak, abyste ostatní cestovatele na kole neodvařili hned po prvním dni dovolené. Nejčastěji se doporučuje začít kratšími úseky. Ty podle schopnosti a nálady pomalu zdelšovat. Délku trasy je taky důležité vybírat i podle profilu trasy. Ono po rovince určitě ujedete mnohem více, než při trase kde budete pouze stoupat do kopce.
 

Tempo je alfa a omega dovolené na kole

 
Když už nastane den, kdy Vaše dovolená začíná, je potřeba zvolit tempo. Opět by zde mělo platit, že je potřeba se řídit dle nejslabšího člena. Ale také je jasné, že tempo nemůže být příliš pomalé, ale ani zběsilé.
dívka na kole.jpg 

Dovolená na kole má být odpočinek a zážitek

 
Dovolené na kole má být pro účastníky nejen odpočinkem, ale také zážitkem. Není tedy potřeba se takového druhu dovolené obávat. Nezapomeňte zvolit i vhodné oblečení. Na kole je také potřeba umět odpočívat.

Previous
Neopouštěj staré známé pro nové!
Next
Díky internetu si dopřejete vysněnou dovolenou