Vytáhněte se

Bydlení


Ne každý má to štěstí, že žije v zámeckých komnatách s francouzskými okny. Nízké stropy v domě jsou komplikací nejen pro vysoké lidi, ale i proto, že celý prostor pak působí tmavě a stísněně, i když je jinak prostorný. Základním pravidlem pro život v takovém místě je mít doma jen to, co nezbytně potřebujete. Neznamená to, že musíte žít ve vězeňské cele s pryčnou a kovovou policí, ale čím více volného místa budete mít, tím menší nebezpečí, že celý prostor bude působit přecpaně.
prázdná restaurace.jpg
Zkrátka, nemáte luxus toho, abyste si domů mohli natahat hromadu sentimentálních předmětů. Při zařizování se zaměřte na předměty, které se dají využívat více než jedním způsobem, a ideálně v sobě mají i úložné prostory. Při výběru nábytku se soustřeďte na světlé dřevo nebo nátěr, a také výmalba by měla pokoj spíše rozsvítit. Pokud skutečně trváte na tmavších zdech, nechte světlý prostor alespoň pod stropem, tím zdi opticky prodloužíte.

lustr u krbu.jpg 

S okny se dají dělat učiněné zázraky. Oblíbeným trikem bytových designérů je zavěsit záclony asi třicet centimetrů na samotné okno, díky čemuž se bude celý prostor zdát opticky vyšší. Rozhodně udržujte skla čistá, protože právě přirozené denní světlo je klíčové pro to, aby váš příbytek nevypadal jako krabice od bot. Držte se dál od těžkých závěsů, které sice udrží teplo vevnitř, ale zároveň kvůli nim vytvoříte zbytečně stísněný pocit. Ve stejném ranku jsou i police a další nábytek.
křeslo ušák.jpg
Vybírejte kusy, které se táhnou spíše do výšky, a ideálně jsou vzdušné. IKEA třeba nabízí své legendární levné poličky, do kterých se dá naskládat všechno od knih až po kuchařské vybavení. Dají se sehnat už od pár stovek a celý prostor nádherně provzdušní. V kombinaci s dřevěnou podlahou nebo světlými koberci a jednoduchým stylem, třeba dnes tolik populárním skandinávským designem, bude i nízký byt působit útulně a pohodlně.

Previous
Šaty dělají ženu
Next
Jednodenní půst