Život s fenylketonurií

Životní styl

Životy a životní styly všech lidí se velmi liší, protože ne každý máme stejné zázemí, například životní styl člověka bez střechy nad hlavou bude velmi odlišný životnímu stylu někoho, kdo má ideální život – rodinu, dům, zahrádku, pejska,… Takový životní styl by bral skoro každý, avšak takhle život nefunguje a to všichni na světě víme. Život je krutý, sází nám překážky jednu za druhou a není to vůbec jednoduché. Každý má nějaký problém, a to i výše zmíněný člověk, co má vše, co by si přál, protože rodina, bydlení a peníze jsou v dnešní době vše, i tak ale můžeme mít psychické problémy a nejen to. Život nám může nadělit něco horšího, co se nedá změnit. Různé poruchy či zdravotní problémy. A jeden z nich, nebo respektive nemoc, je fenylketonurie.

maso

Jedná se o genetickou poruchu, kdy díky špatné kombinace genů od rodičů může dojít k chybě a tělo neobsahuje enzym, který by dokázal štěpit bílkoviny, tudíž tělo bílkoviny nesmí přijímat. Je to velmi zjednodušená verze, ale na takovémto principu to právě funguje. Lidé trpící fenylketonurií mají velkou překážku v životě, a to je dieta. Jelikož jejich tělo nesmí přijmout větší množství bílkovin – zde záleží na stupni této nemoci – musí si hlídat, co za potraviny přijmou. Nesmí to být potraviny s bílkovinnou složkou – maso, mléko, luštěniny, vajíčko a podobně. Ovšem zde záleží na tom, jak silně je touto nemocí jedinec postižen.

vejce

Někteří nesmí ani hloupé vajíčko, jiní si dají třeba dvě vajíčka na snídani a jsou v pořádku. To, kolik smí a nesmí jim přesně řekne doktor. Také tito lidé musí požívat prášek, díky kterému do těla dávají podobné látky bílkovinám, protože tělo tyto látky potřebuje. Celkem síla, že? Co se stane, pokud tělo požije bílkovinu? Kdyby si dal lehký fenylketonurik kolečko klobásy, tak se pozvrací. Kdyby si dal kuřecí stehno, mohlo by dojít k vážnému poškození mozku, a to zejména u mladších dětí, proto je velmi důležité zejména mladší fenylketonuriky obrovsky hlídat. Poškození mozku by zapříčinilo ochrnutí, demenci, apod.

Previous
Lavaro House B je název mobilních dřevostaveb pro celoroční bydlení
Next
Fotograf Opava