Proč je dobrá vzduchotechnika v paneláku obzvláště důležitá

Výrobky

U každá uzavřené stavby je důležité, aby byla zachována možnost rychlého odvětrání, a to bez ohledu na její konstrukci či na to, k čemu slouží. Toto hledisko je stejně důležité u obytných domů stejně jako u výrobních závodů a továren.

Je tedy jasné, že vzduchotechnika v paneláku je něco, co se musí uvážit jak při jeho stavbě, tak i při jeho rekonstrukci a úpravách, jako například zateplování či zasklení balkónů. To se však mnoha lidem může zdát zbytečné.

Jistě, je dobré mít možnost vyvětrat, ale tady mluvíme o nutnosti rychle vyměnit většinu vzduchu v dané místnosti. A to se týká i společných prostor či sklepa. A to je něco, co se nám na první pohled může zdát poněkud přehnané. Avšak skutečně jen na první pohled.

klasický moderní panelák

Pravdou totiž je, že k těmto opatřením nás vedou především bezpečnostní důvody. Vždy je zde totiž riziko, že dojde například k úniku plynu. A pokud nechceme mít na svědomí lidské životy či učinit onen dům na nějaký čas prakticky neobyvatelným, je skutečně potřeba, abychom jej dokázali relativně snadno dostat skutečně z celého domu.

A je také potřeba, aby byl vyvětrán skutečně beze zbytku. Jinak by totiž stačilo, aby na daném místě jen škrtl zapalovačem či zapálil plynový sporák, a neštěstí by bylo na světě. A je nutné počítat s tím, že lidé si často myslí, že vědí líp, co je potřeba.

znázornění mechanického odvětrávání

Dalším nebezpečím je samozřejmě požár. Zde bychom si mohli říci, že je přívod čerstvého vzduchu kontraproduktivní – koneckonců, oheň potřebuje k hoření kyslík. Zde je však potřeba mít na paměti, že tyto otvory mohou mimo jiné sloužit také pro evakuaci obyvatel a usnadnit přístup k ohni hasičům. To znamená mnohem menší ztráty na životech a rychlejší uhašení.

Je tedy jasné, že rozhodně má smysl se touto problematikou zabývat. A to dobře vědí i ve vládě. Koneckonců, právě proto je tato povinnost zakotvena v zákonech. A ten se v tomto případě rozhodně vyplatí dodržovat.

Previous
Módní návrhářkou snadno a rychle
Next
Vymyslete pro své děti nezapomenutelnou oslavu