Jak by mělo vypadat ideální schodiště

Služby

Plánujete výstavbu schodiště ve svém domě a rozhodujete se o tom, jak jej koncipovat? Stavební firmy vám vytvoří prakticky cokoli, co bude technicky schůdné a co bude odpovídat realizovatelnému projektu, ovšem neměli byste zapomínat i na další záležitosti:

Mělo by zapadnout do koncepce objektu – schodišť existuje celá řada typů, je to stavební prvek známý již tisíce let a lidé jej staví ze zcela zjevných důvodů – vystoupat výš, co nejvýš k nebesům a mít co největší rozhled kolem sebe. Schodiště nalézáme na hradech a zámcích a neobejde se bez nich žádná rozhledna. V domě či mezonetovém bytě plní podobnou funkci, tedy zpřístupnit další prostory k obývání, aniž bychom potřebovali výtah.

točité schody

Jestliže navrhujeme schodiště, měli bychom kromě jeho praktické stránky pomýšlet i na samotný vzhled. Rozhodovat se o tom, zda bude přímé, lomené, točité, jaký bude jeho sklon, jak široké budou schodnice, jak budou na sebe navazovat schody do dalších prostor, jakou plochu zaberou atp.

Nemělo by klouzat – podkluzování na schodech vede k tomu, že se z nich můžete zřítit. Ve filmu to vypadá legračně a kaskadéři, kteří takové záběry natáčí, jsou na takové situace připravení, ale pád ze schodů pro malé děti, těhotné budoucí maminky nebo seniory může končit i vážným úrazem nebo smrtí. Neberte to na lehkou váhu a zabezpečujte schodnice proti klouzání vhodnými prostředky. A pokud sázíte na jejich krásný vzhled i bez nich, nejbezpečnější chůze po schodech je vždy bosou nohou.

kamenné schody

Podpora zdravého životního stylu – víte, že jedním z nejzdravějších pohybů je chůze, a to speciálně po schodech? Máte-li tu možnost, rozhodně neváhejte a choďte po schodech denně. Doporučujeme to i lidem, kteří žijí v bytových domech ve vyšších patrech, aby namísto výtahu raději vybíhali schody po dvou, čímž si perfektně zlepší kondici a také vylepší náladu díky uvolněným hormonům štěstí – endorfinům.

Previous
Ideální krok vpřed pro každého podnikatele.
Next
Stavební firma, která ví, co dělá