Co je to cibetková káva?

Služby


Cibetková káva, neboli kopi luwak, je káva, která je opravdu neobvyklá. Jedná se o jednu z nejvzácnějších a nejdražších káv na celém světě, a to hlavně kvůli tomu, jak vzniká. Vytváří se totiž z kávových třešní, které se nejprve dají pozřít cibetkám asijským. Ty poté projdou jejich trávicím traktem a cibetky je vyloučí. Z vyloučených třešniček poté vzniká káva.

káva

Tato káva je velmi ceněná, protože pochází z těch nejcennějších kávových bobů. Prochází totiž trávicím traktem cibetek, přičemž dojde k jejich fermentování, ale i výběrem od samotných cibetek, kdy se cibetky rozhodnou jíst jenom určité kávové třešně. Cibetky totiž dokážou rozpoznat, které třešně jsou kvalitní, a které naopak ne. Ty, které nejsou ty nejkvalitnější, tak je nepozřou.

S touto kávou se ale také pojí obavy o etické parametry chovu cibetek, které se chovají přímo pro výrobu této kávy. Zatímco dříve byl sběr kávových zrn od cibetek přirozený, nyní existují farmy, kde jsou cibetky chovány v klecích a kávovými zrny jsou krmeny na sílu. Takový způsob chovu pak naprosto postrádá smysl této kávy, protože se cibetky nemůžou rozhodnout sami, které kávové boby pozřou. Proto, pokud si budete vybírat kávu, vyberte si takovou, u které jste si jistí její kvalitou a jejím původem. Konečný rozdíl tedy velmi poznáte i na chuti. Kvalitní kávu seženete například na cibetková káva Darka shop.

káva

Velmi se u těchto káv liší i cena. Pokud se jedná o kávu od cibetek, které jsou chovány na farmě, pohybuje se cena za kilogram kávy kolem 250 korun. Pokud jde o kávu, která je od cibetek, kdy zrna pochází ze sběru z volné přírody, pak dosahuje cena takové kávy až přes 3000 za kilogram. Takový sběr je totiž samozřejmě náročnější, ale káva pak dosahuje úplně jiné kvality a jiné chuti. Tady určitě platí, že připlatit si za kvalitu, se vyplatí.

Previous
U moře jen koupání?
Next
Funkční a efektní oplocení vašeho domu